IZGARA

Tavuk Şiş

Sizlere önerebileceğimiz bir lezzet olan tavuk şişin tadına mutlaka bakın...

 

Tavuk Pirzola

Tavuk Pirzola'nın lezzeti sizi saracak ve vazgeçilmeziniz olacak...

 

Tavuk Kanat

Tavuk Kanadının ızgarada pişiilmiş vazgeçilmez lezzeti sizlerin beğenisine sunularak servis edilmektedir.

 
 

Tavuk Biftek

Kemiksiz tavuk etinden hazırlanan tavuk biftek siz değerli müşterilerimizin beğenisine sunulmuştur.

 

Sac Kavurma

Eşsiz kuzu etinin vazgeçilmez lezzeti sacda buluştu ve sizlerin damak tadına sunuldu...

 

Sacda Kuzu Pirzola

2,4 veya daha fazla kişiye göre, taze kuzu etinden hazırlanan pirzola, sacda yapılarak lezzetine lezzet katarak sizlere servis edilmektedir.

 
 

Kuzu Pirzola

MALZEMELER

Yarım kuzu pirzola

2 domates

2 çorba kaşığı un

3 çorba kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı kekik

 

HAZIRLANIŞI

Bir tepsinin içine yaydığınız unla pirzolaları altlı üstlü bulayın. Domatesleri rendeleyip bir kenarda bekletin. Bir tavada zeytinyağını kızdırın. Pirzolaları, önlü arkalı esmerleşene kadar yakmamaya dikkat ederek kızartın. Domatesleri pirzolaların üzerine dökün. Kekik serpin. Tavanın kapağını kapatıp etler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirin. Tuzunu ekleyip 5 dakika daha pişirip, ateşten alın, sıcak servis yapın.

 

Kuşbaşı Şiş

MALZEMELER

750 gram koyun veya kuzu eti

1 baş iri soğan

1 kaşık zeytinyağı

Tuz, karabiber.

 

HAZIRLANIŞI

Koyun veya kuzunun kol ya da budundan alınmış yağsız etler kuşbaşı doğranır. Etler bir kaba konur, üzerine zeytinyağı, rendelenmiş soğan, tuz katılır, karıştırılır. Dört beş saat, hatta bir gün öylece bırakılır. Bu arada etler, soğan sularını çeker. Bu etler alınarak aralıklı olmak üzere şişlere dizilir. Ayrıca şişlere domates ve yeşilbiberler de dizilir. Yanmış kömür veya odun közü üzerinde çevrilerek pişirilir. Pişen domatesler ve yeşilbiberler servis tabaklarının bir kenarına şişlerden çıkarılarak konur. Yine birlikte pişirilen kuşbaşı etler de tabakların diğer kenarına konur. Karabiber ve toz kekik ekilerek yenir.

 

 

Karışık Izgara

Adana kebap, tavuk şiş, tavuk kanat ve kuşbaşı şiş olarak hazrılanmakta ve 1,5 porsiyon olarak

servis edilmektedir.

 
 

Sultan Sofrası

4 kişilik olarak hazırlanan, sultanlara layık bu menü

Arasıcak olarak Fındık lahmacunu, et ve tavuk ızgara çeşitleri, meyve salatası ve meyve suyuyla servis edilmektedir.

 

Bıldırcın

MALZEMELER 5 Kişilik

 

5 adet bıldırcın

Tuz, karabiber

 

HAZIRLANIŞI

 

Bıldırcınların tüylerini yolup, ıslak bir bezle iyice silin. Yıkayıp, kuruladıktan sonra ortalarından ikiye kesip, içini temizleyin ve kemiklerini çıkarın. Sert bir cisimle ( merdane, et tokmağı vs.. ) ile etleri ezip yassıltın. Daha sonra tuzlayıp, ızgaraya koyun. Bir tarafı, pişince diğer tarafını çevirip, pişirin. Tuz, karabiber serpip, servis yapın.

 

 

Balık Izgara

 

MALZEMELER

Barbunya, uskumru, lüfer, çipura, çingene palamudu gibi seçilmiş balıklardan

1000 gram balık

1 büyük ilmon

1/2 kahve fincanı zeytinyağı

Tuz

HAZIRLANIŞI

1 Pullu ise, pulları kazınmış, iç ve solungaçları temizlenmiş 1000 gram balığı yıkadıktan sonra tuzlamalı ve 1 saat bir tarafa bırakmalıdır. irice lüfer ya da çipura gibi büyükçe balıkların iyice pişebilmeleri için bunların her iki yanlarındaki etleri, kaim yerlerinden bıçak ucu ile yarım santim derinliğinde yarmak gerektiği gibi, çingene palamutlarının da her iki tarafındaki etleri balıkların uzunluklarına doğru ortalarındaki kılçık hizasından keserek yanlardaki etleri fileto çıkarmak suretiyle pişirmek gerekir.

2 Bir saat sonra balıklan; etleri hafifçe zeytinyağlanmış ve çok harlı olmayan kömür ateşinin aşağı yukarı 5 - 6 parmak yüksekliğinde bir yerine oturtulmuş tel ızgara yerleştirerek balıkların birer tarafları iyice kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle balıklatın büyüklük, küçüklüklerine göre, 8'den 18 dakika arasında pişirmelidir.

3 Sonra balıklan tabağa alarak, üstlerine limon, zeytinyağı gezdirmeli ve arzu edilirse, özellikle lüfer ve uskumruların yanında, soğan piyazı olduğu halde servis yapmalıdır.

 

Not: Barbunya ve çipuraya piyaz gitmez.

 
 

Adana Kebap

MALZEMELER:
500 gr kuzu eti ( kaburga ve but tarafından)
125 gr kuzu kuyruk (yağı)
tuz
kırmızı biber veya Maraş biberi,biraz karabiber
(arzuya göre 1-2 diş sarımsak)

HAZIRLANIŞI
Kuzu kaburga ve but tarafından olmak kaydıyla, 500 gr etin sinirleri alınıp temizlenir. Et, zırh, satır, yoksa iri ve kesin bir bıçak yardımıyla, tahta üzerinde, kıyılarak el kıyması haline getirilir. Etin tamamını elde kıymak mümkün değilse; yarısı, el kıyması haline getirilir, kalan yarısı ise et makinesinin iri aynasında çekilir. Kıymalar karıştırılır. (Kuyruk yağı da aynı şekilde tahta üzerindeki ete eklenerek, hepsi karıştırılarak iyice kıyılır. Az tuz, kırmızı biber veya Maraş biberi, karabiber, arzuya göre 1-2 diş sarımsak da eklenerek, en az 10-15 dakika boyunca, et özleşene kadar, çok iyi bir şekilde yoğrulur. Üzeri örtülüp buzdolabına alınır ve bir gece dinlendirilir. (BU mümkün değilse, et, en az birkaç saat dinlendirilmelidir.)
Dinlendirilen et tekrar iyice yoğrulduktan sonra, yumruk büyüklüğünde porsiyonlar halinde alınır. Et, (el hafif ıslatılıp) seri bir şekilde sıvazlanarak yassı şişlere“ziplenir.” Bu şekilde şişlere saplanan et, sıvazlanıp bastırılarak düzgün bir şekilde şişlere yayılır. (Ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır). Servis saatine yakın zaman kadar tekrar dinlendirilen şişler, ızgaranın (doğal taş ızgarası vb.) veya mangalın üzerine atılarak pişirilir.
(Pişen kebaplar, arzuya göre, ince lavaş arasına çekilip, rende kaşar, toz Antep fıstığı, susam serpilerek dürüm yapılıp ızgarada tekrar hafif kızartılabilir.)
Servis önerisi: Adana kebap, yanında şalgam suyu, pişmiş soğan salatası, sumaklı salata, acılı ezme, ayran, haydari, bol yeşillik, mevsim salatası, güveçte pastırmalı humus, lavaş vs. gibi garnitürler ile sıcak olarak servise sunulur.