Balık Izgara

 

MALZEMELER

Barbunya, uskumru, lüfer, çipura, çingene palamudu gibi seçilmiş balıklardan

1000 gram balık

1 büyük ilmon

1/2 kahve fincanı zeytinyağı

Tuz

HAZIRLANIŞI

1 Pullu ise, pulları kazınmış, iç ve solungaçları temizlenmiş 1000 gram balığı yıkadıktan sonra tuzlamalı ve 1 saat bir tarafa bırakmalıdır. irice lüfer ya da çipura gibi büyükçe balıkların iyice pişebilmeleri için bunların her iki yanlarındaki etleri, kaim yerlerinden bıçak ucu ile yarım santim derinliğinde yarmak gerektiği gibi, çingene palamutlarının da her iki tarafındaki etleri balıkların uzunluklarına doğru ortalarındaki kılçık hizasından keserek yanlardaki etleri fileto çıkarmak suretiyle pişirmek gerekir.

2 Bir saat sonra balıklan; etleri hafifçe zeytinyağlanmış ve çok harlı olmayan kömür ateşinin aşağı yukarı 5 - 6 parmak yüksekliğinde bir yerine oturtulmuş tel ızgara yerleştirerek balıkların birer tarafları iyice kızardıktan sonra, diğer taraflarını çevirmek suretiyle balıklatın büyüklük, küçüklüklerine göre, 8'den 18 dakika arasında pişirmelidir.

3 Sonra balıklan tabağa alarak, üstlerine limon, zeytinyağı gezdirmeli ve arzu edilirse, özellikle lüfer ve uskumruların yanında, soğan piyazı olduğu halde servis yapmalıdır.

 

Not: Barbunya ve çipuraya piyaz gitmez.